Wsparcie dla Lekcji Informatyki

Informatyka jest bardzo specyficznym przedmiotem nauczania. Obecne tempo rozwoju technicznego oraz cywilizacyjnego generuje nowe, dotychczas nieznane wyzwania w stosunku do kompetencji jakich uzyskanie jest podstawowym celem tego pzredmiotu nauczania. Szczęśliwie, obowiązujace w polskim systemie oświaty podstawy programowe nauczania tego przedmiotu mają dość ogólne sformułowania cele dzięki temu nie starzeją się tak szybko jak konkretne programy nauczania czy drukowane podręczniki. Już w 2014 r. w EU podniesiony został alarm związany z nie nadążaniem edukacji cyfrowej w szkołach i uczelniach za tempem zmian. W latach 2014-2016 zorganizowano specjalny system doszkolania abslowentgów szkół i uczelni w zakresie kompetencji cyfrowych w jakie nie wyposażyły ich ukończone szkoły i uczelnie a jakie niezbędne są na rynku pracy.  (projekt e-Skills for jobs).

Niniejszy dział Wparcia dla Lekcji Informatyki jest moim prywatnym narzędziem pomagającym mi porwadzić zajęcia informatyki w szkołąch w jakich uczę. Kiedyś robiłem to inaczej. W latach 2007-2010 na serwerze szkolnym zorganizowłem autorską interaktywną platformę dostępna dla uczniów każdej klasy. 
Od tego czasu zmieniły się nie tylko możliwości technologiczne, ale jeszcze bardziej sposoby obecności i aktywności uczniów w sieci.

W międzyczasie powstała mozolnie Gdańska Plaforma Edukacyjna jaka w swoich założeniach miała cyfrowo zintegrować wszystkie działania szkół w tym mieście. Cel ten od kilku lat jest wdrzażany krok po kroku ale pełnej załozonej w porjekcie funkcjonalności systemu jeszcze nie widać. Cieszy jednak fakt, że prace posuwają się nadal do przodu. Obecnie wdrażany jest system centralizacji szkolnych stron internetowych i tym samym dłużej nie będą opłacane dotychczasowe rozporoszone po różnych firmach hostingowych szkolne serwisy. 
TYm samym traci sens inwestowanie czasu i wysiłku na tworzenie przez nauczycoiela cyfrowych zasobów wsparcia dla prowadzonych przez siebie zajęć w szkolnych zasobach cyfrowych.

Z tego powodu postanowiłem wyprowadzić wszystkie dotychczasowe elementy mojego wsparcia cyfrowego dla uczniów z zasobów szkolnych na swój prywatny serwer. Odpowiednim miejscem dla tego celu jest serwis Akademii e-Kompetencji stąd wsparcie lekcji informatyki prowadzonych przeze mnie gości w tym miejscu jako podserwis.

Serwis jest całkowicie prywatny i zawiera prywatne materiały nauczyciela. Tym samym nie narusza żadnych warunków ochrony danych osobowych obowiązujących w szkole. Wszelkie czynności związane bezpośrednio w pracy z uczniami są realizowane poprzez bezpieczne mechanizmy Gdańskiej Platformy Edukacyjnej a tym samym niniejszy serwis nie gromadzi ani nie przetwarza żadnych danych dotyczących uczniów i tym samym spełnia wszystkie warunki wymagane przez RODO. 

WAŻNE!
Materiały wparcja lekcji informatyki nie są publiczne i dostęp dpo nich jest ogranioczony do określonej grupy odbiorców i zamknięty jest za hasłą dostępu. Zasoby nie zawierają żadnych danych chronionych, ale nie widzimy sensu całkowicioe publicznego ujawniania szczegółów merytoryczncyh oraz zadań realizowanych na naszych lekcjach.

 

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! templates by AgeThemes